Aktualne ceny paliw w Polsce 2016 - wakacje, maj, czerwiec, lipiec, sierpień

Utrzymanie samochodu to nie tylko konieczność zakupu nowych części eksploatacyjnych czy uiszczania składki za obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, ale przede wszystkim koszty paliwa.

Aktualne ceny paliw w Polsce 2016 - wakacje, maj, czerwiec, lipiec, sierpień

Niemal z łezką w oku można spoglądać na zdjęcia wykonane 10 czy 15 lat temu, na których to widoczne są ceny paliwa w Polsce wynoszące niespełna 2,50 zł. Jak jednak cena paliw w naszym kraju kształtuje się w ostatnich miesiącach i jakie są przewidywania na przyszłość? Cena będzie spadała czy rosła?

Zanim przejdziemy do analizy cen paliw na przestrzeni ostatnich miesięcy oraz próby wskazania tendencji na rynku pali na najbliższe miesiące, konieczne jest uświadomienie sobie, że na cenę wyświetlaną na dystrybutorach wpływa wiele czynników.

Co wpływa na cenę paliwa?
Cena paliwa to efekt nie tylko cen baryłki ropy na światowym rynku, ale również zapotrzebowania na paliwo w danym okresie, podatków narzuconych przez państwo czy także marży właścicieli cen paliw. Warto pamiętać o tym, że cena baryłki ropy wyrażana jest w dolarach i dlatego również stosunek polskiej złotówki do dolara jest niezwykle istotny przy wyznaczaniu ceny paliwa dla odbiorcy końcowego.

Tańsze podróże?
W ostatnich miesiącach możemy obserwować regularne i konsekwentne spadki cen zarówno dla benzyny bezołowiowej, jak i oleju napędowego – od około 4,50 złotego za litr do obecnych okolic 4,- złotych. Co prawda ostatnie tygodnie to delikatne podwyżki na dystrybutorach, to jednak nie są one większe niż około 20 groszy na każdym litrze. Jedynie właściciele samochodów z instalacją gazową mogą się nieustannie cieszyć – gaz kosztuje obecnie średnio 1,50 złotego za litr i na przestrzeni ostatnich miesięcy właśnie na jego przykładzie najbardziej widoczna jest tendencja spadkowa na rynku cen paliw. Wynika to nie tylko z umacniającej się złotówki od czasów wyborów parlamentarnych w Polsce, ale również ze światowych tendencji na rynku wydobycie ropy, której podaż przewyższa popyt.

Podsumowując, ostatnie miesiące do dobra passa dla wszystkich polskich kierowców i pozostaje mieć nadzieję, że ceny paliw utrzymają się przynajmniej na obecnym poziomie.

Wyznacz trasęKoszty przejazdu
Liczba kilometrów
Średnie spalanie
Koszt paliwa
Koszty przejazdu