Czy warto korzystać z nawigacji podczas podróży?

Nawigacja GPS przez lata była uważana za niezbędną, gdy wybieraliśmy się w dalekie podróże po zagranicznych terenach. Razem z nadejściem ery smartfonów da się jednak słyszeć coraz silniejsze głosy, które mówią o bezcelowości kupna GPS-u.

Czy warto korzystać z nawigacji podczas podróży?

W końcu dostęp do map możemy uzyskać korzystając z naszego telefonu. Jednak czy taka opcja jest na tyle niezawodna, abyśmy mogli z czystym sumieniem wyrzucić nawigację do śmietnika?

Podczas wyjazdu za granicę
Korzystanie z nawigacji w telefonie za granicą jest zwyczajnie nieopłacalne. Bez wykupionego roamingu jest po prostu horrendalnie drogie, a nawet jeśli mamy go wykupionego to ilość danych, jakie pobiera nawigacja jest tak duża, że dany pakiet skończy nam się w wyjątkowo krótkim czasie. Niektórzy mogą wskazać na możliwość zapisu mapy na telefonie. Taka opcja wymaga posiadania odpowiedniej ilości pamięci i zdaje się na niewiele gdy pomylimy drogę. Nie jest również przydatna, jeżeli podczas podróży jesteśmy nastawieni na zwiedzanie, gdyż nie pozwala na zjeżdżanie z raz obranej trasy. Tymczasem mapy znajdujące się w GPS-ie poprowadzą nas do obranego celu, bez względu na to, ile razy zboczymy z trasy.

Aktualność informacji
W nawigacji oferowanej za darmo w telefonie aktualizacje tras są znacznie rzadsze niż w tradycyjnym GPS-ie. Jeżeli więc zależy nam na aktualności trasy, co może przyczynić się do szybkości oraz komfortu jej pokonywania, warto zdecydować się na GPS. Tym bardziej, że producenci nawigacji oferują darmowe uaktualnienie map zazwyczaj co trzy miesiące. Jeszcze jednym ulepszeniem, które zyskujemy korzystając ze standardowej nawigacji jest podawanie dokładnych informacji na temat ruchu panującego na drodze. Zakorkowane pasy ruchu czy wypadki na drodze – za pomocą GPS-a jesteśmy na bieżąco z sytuacją na drodze.

Możliwość dopasowania trasy do preferencji
Dodatkowym udogodnieniem dla użytkowników GPS-u jest opcja automatycznego wyznaczenia drogi zgodnie ze wskazanymi przez nas wymogami. W ten sposób, podróże mogą stać się bardziej ekonomiczne, szybsze, a nawet łatwiejsze – wszystko zależy od parametrów, jakie wybierzemy.

Wyznacz trasęKoszty przejazdu
Liczba kilometrów
Średnie spalanie
Koszt paliwa
Koszty przejazdu