Ile trwa, jak przebiega budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Ciągle rosnąca popularność pojazdów elektrycznych wiąże się z obowiązkiem budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych w przestrzeni miejskiej. Jak przebiega montaż takiego urządzenia i ile trwa cały proces budowy stacji? Sprawdź, jak wygląda to w praktyce.

Ile trwa, jak przebiega budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Co jest wymagane do budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Ze względu na politykę elektromobilności i zastępowanie samochodów napędzanych benzyną pojazdami zasilanymi na prąd montaż nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych wydaje się nie tylko bardzo przyszłościową inwestycją, ale jest wręcz niezbędny. Duże udogodnienie dla przedsiębiorców zainteresowanych założeniem stacji ładowania pojazdów stanowi brak konieczności uzyskania zezwolenia na jej budowę. Muszą oni tylko zgłosić w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym chęć montażu takiego urządzenia. Pismo to powinno zawierać m.in. lokalizację stacji, zakres prowadzonej na danym terenie działalności i prawo do rozporządzania nieruchomością w celach budowlanych.

Zakładanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych najlepiej jest zlecić firmie, która ma doświadczenie w montażu tego rodzaju urządzeń. Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych z pomocą profesjonalistów daje gwarancję, że będzie ona spełniała wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa.

Jak wygląda montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych?

Sama budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych nie jest bardzo skomplikowaną procedurą. Przed zainstalowaniem urządzenia wykonuje się fundamenty, w których zostanie umieszczone urządzenie. Istnieje również możliwość montażu stacji ładowania samochodów elektrycznych na słupie, w wiacie lub w budynku. Kolejny krok to przygotowanie okablowania i instalacja stacji. Ostatnim etapem jest podłączenie urządzenia do zasilania.

Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych wymaga zamontowania wyłącznika bezpieczeństwa, wskaźnika napięcia przepływającego prądu i urządzenia zapobiegającego przepięciom. Założona stacja ładowania pojazdów, aby została dopuszczona do użytku, musi spełniać wymogi Urzędu Dozoru Technicznego.

Ile trwa budowa stacji ładowania samochodów?

Trudno jednoznacznie wskazać, ile czasu zajmuje budowa stacji szybkiego ładowania pojazdów. W dużej mierze jest to uzależnione od terenu, na którym ma ona powstać, stopnia zaawansowania prac przygotowawczych do montażu, a także rodzaju urządzenia. Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych w prostszych przypadkach zajmuje zaledwie parę godzin, jednak instalacja bardziej skomplikowanego systemu czasem może potrwać nawet parę dni.

Ze względu na rosnącą liczbę pojazdów zasilanych prądem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył dla inwestorów program dofinansowania stacji ładowania samochodów elektrycznych. Jakie jest Twoje zdanie na temat powstawania punktów ładowania pojazdów w przestrzeni miejskiej? Czy warto według Ciebie zainwestować w taką stację? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Wyznacz trasęKoszty przejazdu
Liczba kilometrów
Średnie spalanie
Koszt paliwa
Koszty przejazdu