Jak oszczędnie podróżować samochodem? Eko jazda

Każda, nawet najmniejsza podwyżka cen paliwa, to strata w budżecie osób wybierających samochód jako środek transportu na swoje dalekie podróże. Rozwiązaniem może stać się eco-driving, czyli umiejętność prowadzenia pojazdu w sposób pozwalający na maksymalne ograniczenie paliwa.

Jak oszczędnie podróżować samochodem? Eko jazda

Oszczędzanie za kierownicą
Ekonomiczna jazda samochodem pozwala zaoszczędzić od 5 do nawet 25% zużywanego paliwa. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze, a korzystanie przez nas z samochodu staje się bardziej przyjazne dla środowiska. Taki styl jazdy to ważny element bezpośrednio związany z ideą ekoturystyki. Zasady są dość proste i pozwalają nie tylko załatać domowy budżet, lecz również zmniejszają poziom eksploatacji poszczególnych części samochodu, co zmniejsza ryzyko związane z usterkami lub zapobiega częstej wymianie podzespołów.

Zadbaj o wóz
Zanim oddamy się długiej podróży samochodem, należy skontrolować jego stan techniczny, aby nie zawiódł nas on w trasie, gdyż może to skutkować wysokimi wydatkami. W pierwszej kolejności należy zadbać o wymianę lub naprawę części, których zły stan powoduje opory w poruszaniu się samochodu. Do takich wad należy słabe ciśnienie w kołach, które skutkuje również mniejszym bezpieczeństwem oraz problemami w manewrowaniu samochodem. Warto rozważyć wymianę filtrów w samochodzie, gdyż ich kiepski stan automatycznie zwiększa zużycie paliwa podczas jazdy.

Jak się poruszać?
To głównie od stylu jazdy wpływa na to, czy uda nam się naprawdę wprowadzić zasady eco-driving w czasie podróży. Na początku starajmy się nie grzać długo silnika przed jazdą, nawet w zimne dni. Przy ruszaniu pedał gazu powinniśmy wcisnąć do około 60%, a następnie szybko uzyskać pożądaną prędkość. Podczas zmiany biegów warto pamiętać o poruszaniu się dozwoloną prędkością przy jednoczesnej jeździe na jak najwyższym z możliwych biegów. Jednym z priorytetów jest przyjęcie odpowiedniego stylu hamowania. Właściwe wytracanie prędkości w ekonomicznej jeździe jest dość trudne i wymaga od nas opanowania umiejętności przewidywania sytuacji na drodze. Poleca się hamowanie poprzez redukcję biegów, gdyż nie dochodzi wtedy do zużyciu klocków i tarcz hamulcowych, a także ogranicza się zużycie paliwa.

Wyznacz trasęKoszty przejazdu
Liczba kilometrów
Średnie spalanie
Koszt paliwa
Koszty przejazdu