Jak poprawić bezpieczeństwo floty?

Wraz z nastaniem zimy, na drogach dochodzi coraz częściej do kolizji. Przyczyną tego faktu może być np. niedostosowanie jazdy do warunków panujących na drodze oraz słaby stan techniczny pojazdów.

Jak poprawić bezpieczeństwo floty?

Wypadki drogowe niosą ze sobą znaczące koszty związane z naprawą uszkodzonych samochodów i utratą zniżek ubezpieczeniowych przyznawanych za bezszkodową jazdę. Dodatkowo, w sytuacji, gdy w zdarzeniu uszczerbku na zdrowiu doznał kierowca prowadzący auto służbowe w godzinach pracy, koszty ponosi zatrudniająca go firma, tracąc tym samym pracownika na okres jego rekonwalescencji. By uniknąć tych niepotrzebnych sytuacji oraz znacząco podnieść bezpieczeństwo jazdy pracowników obsługujących flotę służbową, warto postawić na systemy telematyczne, które pomogą nadzorować stan techniczny pojazdów oraz kontrolować to, czy kierowcy dostosowują swoją jazdę do obowiązujących w firmie procedur.

Bezpieczeństwo floty pojazdów

To właśnie ustalenie konkretnych procedur, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa kierowców, w firmie powinno być pierwszym krokiem każdego managera floty, przejmującego pod swoją opiekę samochody firmowe. Choć trudno w to uwierzyć, ale znaczna część polskich firm nie weryfikuje w ogóle uprawnień i umiejętności swoich pracowników do prowadzenia pojazdów, co powinno być podstawą do udostępnienia auta służbowego. Rzadkością są też wytyczne dotyczące obowiązującego pracowników stylu jazdy. Dobrym pomysłem jest wdrożenie w firmie zasad eko-jazdy. Prowadzenie auta w myśl zasad eco-driving, prowadzi nie tylko do ograniczenia kosztów związanych z nadmiernym spalaniem paliwa czy zużywania się części samochodowych, ale znacząco wpływa na bezpieczeństwo kierowców, którzy muszą dostosować swój styl jazdy do obowiązujących norm. Oczywiście samo wprowadzenie takich procedur nie wystarczy, by zmniejszyć wypadkowość floty. Konieczna jest stała kontrola tego, czy pracownicy je respektują. Idealnym narzędziem do tego procesu jest monitoring floty. Wykorzystujące urządzenia GPS systemy telematyczne kolekcjonują i przesyłają do managera floty informacje dotyczące między innymi prędkości, czy zużycia paliwa, każdego z samochodów floty. Dzięki dostarczanym przez aplikacje takie jak Finder danym, manager z łatwością dostrzeże, który z kierowców zasługuje na docenienie, a który wymaga dodatkowych szkoleń z zakresu bezpiecznej jazdy. Dodatkowo korzystanie z systemów telematycznych pozwoli na skuteczne monitorowanie najważniejszych parametrów pracy pojazdu, a co za tym idzie pozwoli na wcześniejsze wyłapanie możliwych usterek samochodów. Ponadto,  manager dostanie możliwość ustawienia automatycznych przypomnień o terminie przeglądu podległych mu aut, co również zminimalizuje możliwość usterek, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo pracowników.

Wyznacz trasęKoszty przejazdu
Liczba kilometrów
Średnie spalanie
Koszt paliwa
Koszty przejazdu