Logistyka transportu - co powinieneś o tym wiedzieć?

W wielu firmach bardzo ważną kwestię odgrywa transport. Czasem potrzebujemy dostawców, innym razem to my się nimi stajemy. Jest to bardzo ważna, ponieważ od niej zależy całe funkcjonowanie branży, a także zadowolenie klientów. Logistyka transportu obejmuje planowanie oraz optymalizację przemieszczania ładunków. Ważny jest odpowiedni sprzęt, technologia, personel, a także zarządzanie. Tylko dobrze dostosowany i zarządzany transport umożliwia przedsiębiorstwu maksymalne zwiększenie produkcji, a co za tym idzie również sprzedaży. Kompleksowa obsługa firm transportowych to podstawa!

Logistyka transportu - co powinieneś o tym wiedzieć?

Z jakich środków transportu możemy skorzystać?

Podstawą logistyki transportu jest wybór odpowiedniego sprzętu, ponieważ to właśnie transport stanowi jedną czwartą wszystkich kosztów logistyki. Należy dokładnie przemyśleć i rozważyć wszystkie opcje, aby nasz wybór był trafiony. Wybierając środek transportu musimy wziąć pod uwagę czynniki takie jak: szybkość, częstotliwość, wydolność, niezawodność, a także dostępność i koszty. Jeśli goni nas czas to z pewnością powinniśmy postawić na transport drogowy lub lotniczy. Natomiast jeżeli ta kwestia nie jest aż tak istotna możemy zdecydować się na transport morski. Jest to na pewno dużo tańsze. Wszystko zależy również od rodzaju przewożonych produktów, a także odległości do pokonania. 

Kluczowe jest dobre zarządzanie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy kluczową kwestię w logistyce transportu stanowi odpowiednie zarządzanie. To od personelu, czyli spedytorów zależą wszystkie decyzje. Muszą oni zastanowić się czy bardziej opłaca się korzystać z transportu własnego czy może lepiej postawić na firmę zewnętrzną. Przy tym muszą wziąć pod uwagę koszt, a także czas i jakość poszczególnych przejazdów. Do tego kluczowe jest planowanie tras trans transportów, aby były jak najkorzystniejsze. Jazda pustego samochodu przynosi straty, więc rolą spedytora jest taka organizacja, aby przejazd miał sens w obie strony. Ma to szczególne znaczenie w przypadku transportu międzynarodowego lub pomiędzy miastami, leżącymi w dużej odległości od siebie. 

Przewóz to nie wszystko

Zazwyczaj logistyka transportu utożsamiana jest wyłącznie z transportem. Jednak do tego dochodzi mnóstwo kwestii, o których w pierwszym momencie nie zdajemy sobie sprawy. Jest to ciąg organizacyjno-technologiczny, który poza samym transportem obejmuje wszelkie działania zaopatrzeniowe, produkcyjne, dystrybucyjne i eksploatacyjne. Dochodzą również regulacje związane z samymi towarami -ich przewozem, przeładunkiem i składowaniem. Wszystko to, co ma na celu sprawne przemieszczanie się produktów, od momentu wytworzenia, aż do dotarcia do klienta docelowego. Logistyka transportowa poza dostawami to także zajmowanie się zwrotami. procesami eksploatacyjnymi, gromadzeniem i recyklingiem odpadów. Jest tego sporo!

Wyznacz trasęKoszty przejazdu
Liczba kilometrów
Średnie spalanie
Koszt paliwa
Koszty przejazdu