Międzynarodowy transport samochodów – Jakie są sposoby przewozu?

Transport jest czynnością, która wymaga znajomości przepisów, wypełnienia ogromnej liczby formalności, znajomości stawek i realiów przewożenia różnego rodzaju towarów. W tym skomplikowanym świecie czasami trudno się odnaleźć. W jaki sposób transportuje się samochody osobowe z zagranicy?

Międzynarodowy transport samochodów – Jakie są sposoby przewozu?

Dystrybutorzy samochodów często mają do czynienia ze sprowadzaniem samochodów z zagranicy lub odległych miast w obrębie jednego kraju. Niejednokrotnie jest to związane z potrzebą łączenia różnych środków transportu, tak aby samochody trafiły do miejsca docelowego. To bardzo skomplikowana procedura, którą najlepiej przekazać profesjonalistom z zewnętrznych firm, jeżeli nie dysponuje się specjalistycznym działem, obsługującym transport. Rozwiązaniem jest outsourcing i odpowiednia firma przewozowa, która pomoże w zorganizowaniu całego procesu. Rozwiązanie outsourcingu pozwala dystrybutorom na przeniesienie obowiązków szukania najlepszych ofert, najskuteczniejszych form transportu i zniesienie ciężaru wypełniania formalności. Odpowiednia firma spedycyjna zadba o właściwy przewóz ładunku, nawet jeśli jest on nietypowy i znajduje się na innym kontynencie! A jakie są możliwości transportu takich nietypowych ładunków?

Roll on – roll off

System ten umożliwia transport samochodów między kontynentami na statku. To specjalnie przystosowany statek do przewozu pojazdów. W porównaniu do systemu kontenerowego opłaty za przewóz są niższe. Samochody wjeżdżają i zjeżdżają ze statku, eliminując potrzebę korzystania z dźwigu. Największą wadą „ro-ro” jest nieprzystosowanie wielu portów do ich obsługi. Ten typ transportu jest wykorzystywany najczęściej, gdy pojazdy są zbyt duże, aby umieścić je w kontenerach.

Kontenery

Transport kontenerami jest droższy od przewozu „ro-ro”, ale jest zwykle bardziej korzystny cenowo, jeśli przewozi się standardowo używane samochody, motocykle, czy skutery. Załadowca decyduje, ile pojazdów może być umieszczonych w kontenerze i jak będą przewożone. Występuje tu również możliwość przymocowania auta do podłogi kontenera, aby zapobiec uszkodzeniom.

Transport kolejowy

Na lądzie transport samochodów odbywa się głównie specjalnie do tego dostosowanymi pociągami. Przewozy międzynarodowe koleją często wymagają zawarcia umowy nie z jednym, ale z kilkoma przewoźnikami, w sytuacji jeżeli pojazdy są transportowane przez więcej niż dwa kraje. Problemem jest tutaj infrastruktura kolei, która od wielu lat ma tendencję do kurczenia się.

Transport pojazdów to skomplikowany proces. Im bardziej niestandardowy, tym bardziej wymaga szczegółowego planowania. Do tego dochodzą kwestie ubezpieczenia w razie wypadków lub uszkodzeń, dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Wyznacz trasęKoszty przejazdu
Liczba kilometrów
Średnie spalanie
Koszt paliwa
Koszty przejazdu