Transport nienormatywny - specyficzny rodzaj transportu drogowego

Transport ładunków o niestandardowych wymiarach nie stanowi w obecnych czasach żadnego problemu. Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w transporcie nienormatywnym, które są w stanie w szybki i bezpieczny sposób przygotować i przeprowadzić taki transport.

Transport nienormatywny - specyficzny rodzaj transportu drogowego

Ładunek nienormatywny, czyli jaki?

Ustawa o ruchu drogowym szczegółowo definiuje, jakie pojazdy określane są mianem pojazdów nienormatywnych. Zgodnie z treścią tej ustawy ładunek nienormatywny może posiadać maksymalnie:

  • 40 ton
  • 16,5 m długości
  • 4 m wysokości
  • 2,55 m szerokości

Najczęściej w skład transportu nienormatywnego wchodzą maszyny rolnicze, sprzęt budowlany, elementy mostów i elektrowni wiatrowych oraz różnego rodzaju zbiorniki. Zdarzają się również dużo większe ładunki, co jednak nie stanowi problemu, ponieważ produkcja naczep specjalistycznych jest na tyle rozwinięta, że można przewieźć nawet najbardziej niestandardowe towary.

 

Organizacja zezwoleń

Aby transport nienormatywny w ogóle mógł się odbyć, potrzebne jest zezwolenie na przejazd po danej trasie. Zezwolenia wydawane są w siedmiu kategoriach w zależności od tego, z jakim rodzajem ładunku mamy do czynienia. Termin ważności danego dokumentu zależy od danej kategorii i wynosi od miesiąca do nawet dwóch lat, natomiast opłata za zezwolenie sięga od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Zezwolenie uprawnia do przejazdu pojazdu nienormatywnego po wskazanych w zezwoleniu drogach.

Planowanie i organizacja

Podczas planowania szczególną uwagę należy zwrócić na trasę przejazdu. Powinna być ona tak zaplanowana, aby transport nienormatywny mógł się poruszać swobodnie i bezpiecznie. Należy zatem unikać miejsc, gdzie występują tunele, ronda, zwężenia drogi czy inne elementy utrudniające przejazd. Warto także pamiętać, że czas przejazdu zazwyczaj trwa dłużej niż standardowy transport z uwagi na fakt, że pojazdy nienormatywne poruszają się po drogach z dużo niższą prędkością.

Oprócz trasy przejazdu i organizacji sprzętu, który przetransportuje dany ładunek, należy także zwrócić uwagę na załadunek i rozładunek. Dlatego wybierając firmę spedycyjną bardzo ważna jest kompleksowość usług, począwszy od zaplanowania i organizacji transportu nienormatywnego, przez jego przeprowadzenie, aż po odpowiedni pilotaż i zaplecze prawne. Tylko wspólne występowanie tych elementów zagwarantuje to, że nasz ładunek szybko i bezpiecznie dotrze w wyznaczone miejsce.       

Zapoznaj się z ofertą firmy SPT https://spt24.eu, która w ofercie posiada wszelkie rodzaje transportu ponadgabarytowego.              

Wyznacz trasęKoszty przejazdu
Liczba kilometrów
Średnie spalanie
Koszt paliwa
Koszty przejazdu