Winiety w Austrii - koszty opłat za autostrady

Przygotowując się do podróży samochodem, należy pamiętać o wielu kwestiach. Chodzi przede wszystkim o stan techniczny pojazdu oraz jego wyposażenie w takie elementy jak gaśnica czy też apteczka. Aby jednak trasa przebiegła nam bez przeszkód, warto również zadbać o odpowiednią ilość gotówki, którą przeznaczymy na opłaty drogowe. W większości krajów europejskich korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych jest bowiem płatne. W Austrii odbywa się to za pomocą winiet okresowych, do zakupu których każdy kierowca jest zobligowany.

Winiety w Austrii - koszty opłat za autostrady

Kwestie zasadnicze

Są one dostępne przede wszystkim na stacjach benzynowych, urzędach pocztowych, punktach poboru opłat drogowych, w kioskach, a także biurach automobilklubu austriackiego (OAMTC). Można je nabyć również w Polsce w niektórych biurach turystycznych, pamiętając jednak o tym, że wówczas ich ceny zawierają marżę handlową z VAT. Jest to rozwiązanie droższe, jednak dla osób przezornych, które chcą mieć wszystko przygotowane z wyprzedzeniem, stanowiące kuszącą alternatywę. Kolejną opcją jest zakup przez Internet. Do ceny winiety austria należy doliczyć wówczas koszty przesyłki. Obowiązek zakupu winiety ciąży na wszystkich kierujących pojazdami o maksymalnym ciężarze sięgającym do 3,5 tony. Wymóg ten dotyczy również motocyklistów. Jeżeli samochód wyposażony jest w przyczepę bądź łódź, która swą wagą nie przekracza 3,5 tony, wówczas winieta austria jest obowiązkowa jedynie dla pojazdu ciągnącego. Należy przy tym pamiętać również o dodatkowych opłatach na odcinkach dróg wysokogórskich, zwłaszcza za korzystanie z tuneli czy też przejazd ponad przełęczami. O tym, że na danej trasie, pobierane są opłaty za autostrady, zostaniemy poinformowani stosownym znakiem z napisem "vignette". Kierujących pojazdami cięższymi niż 3,5 tony obowiązuje elektroniczny system pobierania opłat. Potrzebują oni tak zwanego "Go box".

Potencjalne kary

Kontrole na drogach są dość powszechną praktyką, zwłaszcza na zjazdach z autostrad. Cyklicznie przeprowadzane są również akcje rewizyjne, w trakcie których pojazdy masowo kierowane są na parkingi, gdzie sprawdzeniu podlega posiadanie stosownej winiety. Za jej brak, nieważność bądź nieprawidłowe przyklejenie grozi mandat w wysokości 240 euro, który należy uiścić na miejscu. Jeśli nie dokonamy tego od razu, wytoczone zostanie przeciwko nam postępowanie administracyjne, które zakończyć może się grzywną sądową w wysokości od 300 do 3000 euro. Warto również pamiętać o tym, że winietę należy posiadać przed wjazdem na płatny odcinek. W Austrii istnieją także automatyczne kontrole winiet, które odbywają się przy pomocy zdalnego systemu kamer.

Cennik

Cena winiety uzależniona jest od okresu pobytu na terenie Austrii oraz rodzaju pojazdu. Winieta austria 10-cio dniowa, obowiązująca od godziny 00:00 w dniu wystawienia do godziny 24:00 dziewiątego dnia, kosztuje 8,80 euro, zaś dwumiesięczna, ważna od dnia wystawienia przez dwa miesiące kalendarzowe - 25,70 euro. Istnieje także możliwość zakupu winiety rocznej. Obowiązuje ona od 01.12. poprzedniego roku do 31.01. następnego, a jej koszt to 85,70 euro.

Prawidłowe umiejscowienie naklejki

Winiety austria zostały stworzone w taki sposób, aby ich wypełnianie nie było konieczne. Wystarczy zatem zadbać jedynie o ich odpowiednie naklejenie. Choć prawo austriackie nie determinuje dokładnie miejsca, w którym winieta ma się znajdować, najlepiej umieścić ją na wewnętrznej stronie przedniej szyby tuż pod lusterkiem bądź z boku po stronie kierowcy - mniej więcej w tej wysokości, co ta naklejana pod lusterkiem. Warto pamiętać również o tym, aby zachować drugi element naklejki, na którym znajduje się kod kreskowy. Ma to szczególne znaczenie podczas kontroli drogowej. Aby usprawnić przejazdy po austriackich drogach, wprowadzono opłaty za autostrady za pomocą systemu Videomaut, który rozpoznaje tablice rejestracyjne samochodu. Dzięki temu rozwiązaniu możliwy staje się przejazd bez zatrzymywania się. Obowiązuje on między innymi na odcinkach autostrad A9, A10, A13 oraz w niektórych tunelach.

Wyznacz trasęKoszty przejazdu
Liczba kilometrów
Średnie spalanie
Koszt paliwa
Koszty przejazdu